Zilele Bucureștiului – spectacole de excepție

Zilele Bucureștiului – spectacole de excepție

În perioada 13-16 septembrie, Bucureștiul aniversează 553 de ani de la atestarea documentară și se transformă într-o uriașă scenă de spectacole unde actorii, cântăreții, saltimbancii, fanfarele și meștesugarii ocupă piețele și bulevardele Capitalei. Veţi putea participa astfel la concertele Mandinga, Smiley şi Alex Velea până la Leonard Cohen şi Il Divo, Bătaia cu flori în Herăstrău, Parada costumelor de epocă, statui vivante, plimbări cu trăsuri şi târguri de meşteşugari. Copiii vor putea viziona spectacolele de teatru ale Teatrului Ion Creangă şi Teatrului Ţăndărică sau Parada elevilor bucureşteni. 

 

Festivalul Internaţional de Teatru de Stradă B-FIT in the Street!

 

Timp de patru zile si patru nopti, ca in poveşti, bucureştenii se vor putea delecta cu spectacole de teatru de strada în Piaţa Constituţiei, Piaţa George Enescu, Parcul Colţea, Piaţa 21 decembrie 1989 (Fântana de la Universitatea de Arhitectură), Piaţa Unirii, Centrul Istoric şi pe toate bulevardele centrale.

Astfel, peste 20 de trupe din sapte tari (Franta, Olanda, Spania, Elvetia, Belgia, Germania si bineinteles Romania) s-au reunit de zilele Bucurestiului sub egida Festivalului International de Teatru de Strada B-FIT in the Street!, organizat de Primaria Capitalei prin ArCuB.

 

Bătaie cu flori în Herăstrau

 

Pentru cateva zile, Primaria Capitalei, prin CreArT, doreste sa reconstituie atmosfera Bucurestiului de altadata in Parcul Herastrau unde, in intervalul 14 – 16 septembrie, vor avea loc un targ al mestesugarilor, parada targovetilor (unde participa zeci de artisti costumati in comerciantii de altadata, ca vanzatorii de ziare, flasnetarii, lustragii, negustori si mesteri ambulanti).

Nu sunt uitate nici spectacolele, parcul Herastrau gazduind zilele acestea ansambluri folclorice, fanfare, comunitati si minoritati nationale, muzica Bucurestiului de altadata, statui vivante si animatori pe catalige. Publicul se va putea plimba cu trasurile, nu lipseste nici traditionala bataie cu flori, intr-un cuvant, Bucurestiul devine, pentru patru zile, Capitala spectacolelor.

 

Luna septembrie – luna Bucureștiului

 

Piata Constitutiei continua, pe tot parcursul lunii septembrie, sa gazduiasca o serie de evenimente de exceptie, pentru totii bucurestenii si nu numai. Astfel, in data de 22 septembrie, incepand cu ora 20.30, va urca pe scena inegalabilul Leonard Cohen, si, o zi mai tarziu, pe data de 23 septembrie, tot in Piata Constitutiei, pentru prima data in Romania, va veni si fenomenul muzicii opera pop, cvartetul il Divo.

Tot in luna septembrie va avea loc si Parada Elevilor Bucuresteni, care se va reuni sambata 29 septembrie 2012. La eveniment sunt asteptati peste 20.000 de elevi care vor defila din fata Salii Palatului, Calea Victoriei, Bulevardul Natiunile Unite, Bulevardul Libertatii. In Piata Constitutiei, destinatia finala a paradei, va avea loc un concert sustinut de Alex Velea, Smiley si Dj Sava feat Adela Popescu.

 

Vineri 14 Septembrie

12:00 – 21:00   Targ de Mestesugari – Parcul Herastrau

13:00 – 13:45   BFIT – Spectacol Les Geants du Sud (Franta) – Piaţa Universităţii – Piaţa Unirii – Piaţa Universităţii

13:00 – 13:45   BFIT – Spectacol Planet pas Net (Franta) – Piaţa Universităţii – Parcul Cişmigiu – Piaţa Universităţii

15:00 – 15:30   BFIT – Spectacol Popol-Ulik Prod (Franta) – Centrul Istoric

15:00 – 16:30   BFIT – Spectacol Het Mobiele Naaiatelier (Olanda)      Centrul Istoric (Piaţa Sfântul Anton)

16:00 – 16:45   BFIT – Spectacol Planet pas Net (Franta) – Piaţa Universităţii – Piaţa Romană – Piaţa Universităţii

17:00 – 17:50   Ans. Ciprian Porumbescu + Margareta Clipa – Parcul Herastrau

17:00 – 18:15   BFIT – Spectacol Cirquet Confetti (Spania)      Centrul Istoric (Franceză – Piata Sfântul Anton – Smârdan)

17:00 – 17:30   BFIT – Spectacol Popol-Ulik Prod (Franta) – Centrul Istoric

17:00 – 21:00   Plimbari cu trasuri – Parcul Herastrau

17:00 – 21:00   Parada Costumelor de Epoca   Parcul Herastrau

17:50 – 18:40   Ansamblul Burnasul din Teleorman cu Gelu Voicu – Parcul Herastrau

18:00 – 18:25   BFIT – Spectacol Aromatic Company (Elvetia) – Parcul Coltea

18:00 – 18:45   BFIT – Spectacol Les Geants du Sud (Franta) – Centrul Istoric

18:00 – 18:50   BFIT – Spectacol Les Clandestines (Franta)      Parcul Coltea

18:00 – 19:30   BFIT – Spectacol Les Enjoliveurs (Franta)        Piaţa Universităţii – Parcul Cişmigiu – Piaţa Unirii

18:00 – 19:30   BFIT – Spectacol Het Mobiele Naaiatelier (Olanda)      Centrul Istoric (Piaţa Sfântul Anton)

18:00 – 22:30   Gala Folk You  Strada Franceza

18:40 – 19:30   Ansamblul Dor Transilvan din Cluj        Parcul Herastrau

19:00 – 19:30   BFIT – Spectacol Popol-Ulik Prod (Franta)      Centrul Istoric

19:30 – 20:30   Ansamblul Maria Tanase din Craiova cu Constantin Enceanu Parcul Herastrau

20:00 – 20:25   BFIT – Spectacol Aromatic Company (Elvetia) – Parcul Coltea

20:15 – 21:00   BFIT – Spectacol Fanfare le Snob (Franta) – Parcul Unirii

20:30 – 22:00   Recital Silviu Biris, Taraful Cleante, Diana Matei, Ramona Cutina – Parcul Herastrau

21:00 – 21:50   BFIT – Spectacol Le Choses de Rien (Franta) – Parcul Coltea

21:00 – 21:25   BFIT – Spectacol Aromatic Company (Elvetia) –  Centrul Istoric (Piaţa Roma)

21:00 – 21:30   BFIT – Spectacol Popol-Ulik Prod (Franta) – Centrul Istoric

21:00 – 21:35   BFIT – Spectacol David Moreno (Spania) – Centrul Istoric (Smârdan – Carada)
21:00 – 22:10   BFIT – Spectacol Senza Tempo (Spania) – Piata George Enescu

22:00 – 22:25   BFIT – Spectacol Aromatic Company (Elvetia) –  Centrul Istoric (Piaţa Roma)

22:15 – 23:00   BFIT – Spectacol Entre Terre et Ciel (Franta) – Piata George Enescu

 

Sîmbătă 15 Septembrie

10:00 – 21:00   Targ de Mestesugari Parcul Herastrau

10:00 – 20:00   Plimbari cu Trasuri Parcul Herastrau

10:30 – 11:30   Spectacol Teatrul Ion Creanga Parcul Herastrau

11:00 – 21:00   Parada Costumelor de Epoca   Parcul Herastrau

11:00 – 21:00   Ateliere de Ecologie si Creatie “Green Revolution”         Parcul Herastrau

11:00 – 13:00   Statui Vivante si Animatori pe Catalige Parcul Herastrau

11:30 – 12:30   Spectacol Teatrul Tandarica      Parcul Herastrau

14:00 – 14:45   BFIT – Spectacol Planet pas Net (Franta) Piaţa Universităţii- Piaţa Unirii – Piaţa Universităţii

14:00 – 18:00   Statui Vivante si Animatori pe Catalige Parcul Herastrau

14:30 – 15:30   Spectacol Teatrul Ion Creanga Parcul Herastrau

15:00 – 15:45   BFIT – Spectacol Les Geants du Sud (Franta) Piaţa Universităţii – Piaţa Romană – Piaţa Universităţii

15:00 – 15:30   BFIT – Spectacol Popol-Ulik Prod (Franta)      Centrul Istoric

15:00 – 16:30   BFIT – Spectacol Het Mobiele Naaiatelier (Olanda)      Centrul Istoric (Strada Stavropoleos)

15:30 – 15:30   Recital Grupul Vocal Acapella Parcul Herastrau

15:30 – 17:00   BFIT – Spectacol Les Enjoliveurs (Franta)        Piaţa Universităţii – Piaţa Unirii – Piaţa Universităţii

15:30 – 15:55   Ansamblul Audeo din Cernavoda          Parcul Herastrau

15:55 – 16:20   Ansamblul Soloczanka din Suceava       Parcul Herastrau

16:00 – 16:45   BFIT – Spectacol Sam Shine (Olanda) Piaţa Universităţii – Parcul Cişmigiu – Piaţa Universităţii

16:00 – 16:50   BFIT – Spectacol Les Clandestines (Franta)      Centrul Istoric  (Stavropoleos – Lipscani – Eugen Carada)

16:20 – 16:45   Ansamblul National Secuiesc Harghita din Miercurea Ciuc         Parcul Herastrau

16:45 – 17:10   Ansamblul Serenada din Craiova Parcul Herastrau

17:00 – 17:30   BFIT – Spectacol Circo Delicia (Spania) Muzeul Municipiului Bucuresti

17:00 – 17:30   BFIT – Spectacol Popol-Ulik Prod (Franta)      Centrul Istoric

17:00 – 17:45   BFIT – Spectacol Planet pas Net (Franta) Centrul Istoric

17:10 – 17:35   Ansamblul Siamo di nuovo insieme din Iasi        Parcul Herastrau

17:35 – 18:00   Ansamblul Korona din Brasov Parcul Herastrau

18:00 – 22:30   Gala Folk You  Strada Franceza

18:00 – 18:20   BFIT – Spectacol Theater Tol (Belgia) Centrul Istoric

18:00 – 18:30   Bataia cu Flori si Reprezentatii ale Fanfarelor Parcul Herastrau

18:00 – 18:45   BFIT – Spectacol Les Geants du Sud (Franta) Piaţa Universităţii –
Piaţa Unirii – Piaţa Universităţii

18:00 – 19:15   BFIT – Spectacol Cirquet Confetti (Spania)      (Lipscani – Stavropoleos – Eugen Carada – Smârdan)

18:00 – 19:30   BFIT – Spectacol Het Mobiele Naaiatelier (Olanda)      Centrul Istoric (Strada Stavropoleos)

18:30 – 18:55   Ansamblul Molditi din Tulcea Parcul Herastrau

18:55 – 19:20   Grupul Yildilzar din Constanta cu Chiamiran Chivu        Parcul Herastrau

19:00 – 19:30   BFIT – Spectacol Popol-Ulik Prod (Franta)      Centrul Istoric

19:00 – 19:45   BFIT – Spectacol Sam Shine (Olanda)  Piaţa Universităţii – Piaţa Unirii – Piaţa Universităţii

19:20 – 19:45   Ansamblul Pilistrelu din Bucuresti          Parcul Herastrau

19:45 – 20:10   Ansamblul Ellas din Bucuresti Parcul Herastrau

20:10 – 20:30   Ansamblul Soko din Socol        Parcul Herastrau

20:30 – 21:00   BFIT – Spectacol Xtreme (Romania)    Parcul Unirii

20:30 – 21:15   BFIT – Spectacol Fanfare le Snob (Franta)       Piaţa Unirii – Piaţa Constituţiei
20:30 – 22:00   Orchestra Nationala de Folclor cu Lavinia Goste si altii  Parcul Herastrau

20:45 – 21:25   BFIT – Spectacol Theater Tol (Belgia) Piaţa Universităţii – Piaţa Unirii – Piaţa Constituţiei

21:00 – 21:30   BFIT – Spectacol Popol-Ulik Prod (Franta)      Centrul Istoric

21:00 – 21:30   BFIT – Spectacol Wilmark Academy (Romania) Piata Unirii – Piata Constitutiei

21:30 – 22:30   BFIT – Spectacol Antagon (Germania) Piata George Enescu

21:30 – 22:00   BFIT – Spectacol Xtreme (Romania)    Parcul Unirii

21:30 – 22:10   BFIT – Spectacol Voala (Spania)  Piata Constitutiei

 

Duminică, 16 Septembrie

10:00 – 21:00   Targ de Mestesugari     Parcul Herastrau

10:00 – 20:00   Plimbari cu Trasuri        Parcul Herastrau

11:00 – 21:00   Parada Costumelor de Epoca   Parcul Herastrau

11:00 – 21:00   Ateliere de Ecologie si Creatie “Green Revolution”         Parcul Herastrau

11:00 – 13:00   Statui Vivante si Animatori pe Catalige Parcul Herastrau

13:00 – 13:45   BFIT – Spectacol Les Geants du Sud (Franta) Piaţa Universităţii – Piaţa Romană – Piaţa Universităţii

15:00 – 15:30   BFIT – Spectacol Popol – Ulik Prod (Franta)    Centrul Istoric

15:00 – 15:45   BFIT – Spectacol Planet pas Net (Franta) Centrul Istoric

15:00 – 16:30   BFIT – Spectacol Het Mobiele Naaiatelier (Olanda)      Centrul Istoric (Strada Eugen Carada)

15:00 – 18:00   Statui Vivante si Animatori pe Catalige Parcul Herastrau

16:00 – 16:45   BFIT – Spectacol Sam Shine (Olanda) Centrul Istoric

16:00 – 16:50   BFIT – Spectacol Les Clandestines (Franta)      Centrul Istoric (Franceza – Piaţa Sfântul Anton)

16:00 – 17:15   BFIT – Spectacol Cirquet Confetti (Spania)      Centrul Istoric (Franceză – Piaţa Sfântul Anton – Smârdan)

16:30 – 17:00   Recital Sylvie    Parcul Herastrau

17:00 – 17:30   BFIT – Spectacol Circo Delicia (Spania) Muzeul Municipiului Bucuresti

17:00 – 17:30   BFIT – Spectacol Popol – Ulik Prod (Franta)    Centrul Istoric

17:00 – 17:45   Recital DJ Project & Adela Popescu     Parcul Herastrau

17:45 – 18:30   Recital Stefan Stan        Parcul Herastrau

18:00 – 18:20   BFIT – Spectacol Theater Tol (Belgia) Piata Universitatii

18:00 – 19:30   BFIT – Spectacol Het Mobiele Naaiatelier (Olanda)      Centrul Istoric (Strada Eugen Carada)

18:30 – 19:15   Recital Corina   Parcul Herastrau

19:00 – 19:30   BFIT – Spectacol Popol – Ulik Prod (Franta)    Centrul Istoric

19:00 – 19:45   BFIT – Spectacol Sam Shine (Olanda)  Piaţa Universităţii – Parcul Cişmigiu – Piaţa Universităţii

19:15 – 20:00   Recital Hevito   Parcul Herastrau

20:00 – 20:45   Concert Mandinga Parcul Herastrau

20:00 – 21:30   BFIT – Spectacol Les Enjoliveurs (Franta)        Piaţa Universităţii – Piaţa Unirii – Piaţa Constituţiei

20:30 – 21:00   BFIT – Spectacol Xtreme Project (Romania)    Parcul Unirii

20:30 – 21:15   BFIT – Spectacol Fanfare le Snob (Franta)       Piaţa Unirii – Piaţa Constituţiei

20:45 – 21:25   BFIT – Spectacol Theater Tol (Belgia) Piaţa Universităţii – Piaţa Unirii – Piaţa Constituţiei

20:45 – 21:45   Concert Stefan Banica Jr. Parcul Herastrau

21:00 – 21:30   BFIT – Spectacol Popol – Ulik Prod (Franta)    Centrul Istoric

21:00 – 21:45   BFIT – Spectacol Les Geants du Sud (Franta) Piaţa Unirii – Piaţa Constituţiei

21:00 – 21:45   BFIT – Spectacol Planet pas Net (Franta) Piaţa Unirii – Piaţa Constituţiei

21:00 – 21:30   BFIT – Spectacol Wilmark Academy (Romania) Piaţa Unirii – Piaţa Constituţiei

21:30 – 22:30   BFIT – Spectacol Antagon (Germania) Piata George Enescu

21:30 – 22:00   BFIT – Spectacol Xtreme Project (Romania)    Parcul Unirii

21:30 – 22:10   BFIT – Spectacol La Fura dels Baus (Spania) Piata Constitutiei

 

Comunicat de presă – Primăria Municipiului București

elefant.ro
| Termeni și condiții | Confidențialitate | RSS SuperMămici |